Charakterystyka linii:
SAWA
(car SAWA)
Linia pszczół stworzona w oparciu o materiał hodowlany pszczół kraińskich takich jak PWJOT i Majówka. Trwają prace nad kumulacją i utrwaleniem najlepszych cech populacji wyjściowych. Charakteryzują się wczesnym i średnio wczesnym, intensywnym rozwojem wiosennym.
Dobrze wykorzystują wziątki w okresie całego sezonu. Są łagodne, dobrze trzymają się plastrów. Pszczoły o małej lub średniej rojliwości, dobrze reagują na zabiegi przeciw rójkowe.
SAWA1
(car SAWA1)
Linia pszczół carnica, będąca kontynuacją linii SAWA, prowadzona w oparciu o program hodowlany, w którym selekcja skierowana jest głównie na uzyskanie wysoko wydajnych, łagodnych, nierojliwych oraz dobrze rozwijających się pszczół. W programie preferowane są także matki, których pszczoły wykazują się większą skłonnością do czyszczenia (zachowania higieniczne).
Sklenar
(car Sklenar)
Linia - import z Austrii. Pszczoły bardzo łagodne, nawet przy niesprzyjającej pogodzie, dobrze trzymające się plastrów o dynamicznym wiosennym rozwoju. Utrzymują duże rodziny w całym sezonie. Ich zaletą jest bardzo dobre wykorzystywanie pożytków zwłaszcza wczesnych i średnio wczesnych oraz późniejszych obfitych a także stosunkowo mała rojliwość.
Singer
(car Singer)
Linia - import z Austrii. Pszczoły o dobrym rozwoju, wykorzystujące pożytki w ciągu całego sezonu. Rodziny nie wykazują zwiększonej rojliwości ani tendencji do żądlenia przy gorszych warunkach atmosferycznych.
Muchurska
(Cau M)
Linia wywodzi się z importu pszczół rasy kaukaskiej populacji muchurskiej. Pszczoły są szare z możliwością pojawiania się żółtego ubarwienia na dwóch pierwszych tergitach. Odznaczają się wcześniejszym rozwojem i utrzymują rodziny silniejsze w porównaniu z innymi liniami kaukaskimi.
Są mało rojliwe i łagodne. Sklepią miód na mokro i półmokro. Są bardzo miodne, mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Bardzo dobrze wykorzystują pożytki słabe od średniowczesnych do późnych.